Results

2017
  • 3. Platz Ironman 70.3 Zell am See
  • 1. Platz Crosstriathlon Berndorf, ÖM
  • 9. Platz Ironman Florianopolis, Brasil, South American Championship 
  • 1. Platz Internacional Triathlon Portocolom


2016
  • 5. Platz Ironman Western Australia
  • 2. Platz Ironman Barcelona
  • 6. Platz Challenge Walchsee, European Championship
  • 2. Platz WEM-Triathlon, ÖM MD
  • 3. Platz Ironman Austria
  • 1. Platz Apfellandtriathlon Stubenberg, MD
  • DNF Ironman 70.3 Mallorca



2015

  • 4. Platz Ironman 70.3 Turkey
  • 3. Platz Ironman Barcelona (8:54:03h)
  • 2. Platz Austria Triathlon Podersdorf, OD
  • 4. Platz Ironman 70.3 Budapest
  • 1. Platz Holzstraßenlauf VM
  • 4. Platz Ironman Austria
  • 11. Platz Half Challenge Rimini
  • 1. Platz International Portocolom Triathlon

2014

  • 5. Platz Ironman Barcelona
  • 5. Platz Ironman 70.3 Zell am See 
  • 1. Platz Xentis Triathlon Piberstein, Sprint
  • 1. Platz Holzstraßenlauf VM
  • 7. Platz Ironman Austria (9:12:06h) 
  • 1. Platz TRIMOTION 111 Saalfelden
  • 1. Platz HM St.Veith 

2013 

  • 1. Platz PorecTriathlon, MD
  • 7. Platz Ironman 70.3 Zell am See
  • 2. Platz Xentis Triathlon Piberstein, Sprint
  • 8. Platz Ironman Austria (9:26:15h)
  • 1. Platz Apfelland Triathlon Stubenberg, OD
  • 2. Platz Trimotion Saalfelden
  • 1. Platz X-Trim Triathlon Zeltweg, OD
  • 1. Platz HM St.Veith
  •  
2012

  • Ironman World Championship, Kona, Hawaii (10:59:34h; 22. Platz AK)
  • 5. Platz Ironman Austria (9:57:41h)
  • 4. Platz Linz Triathlon, Sprint
  • 2. Platz Tage der Wahrheit, Graz
  • 10. Platz TriStar111, Salzkammergut

2011

  • Ironman 70.3 World Championship, Las Vegas (5:05:40h; 9.Platz AK)
  • 15. Platz Ironman 70.3 Austria, St. Pölten (4:55:44h)
  • 3. Platz Staatsmeisterschaften Double Olympic Distance, Obertrum
  • Steirische Vizemeisterin OD, Zeltweg
  • 1. Platz Sprinttriathlon Thalersee, Graz
  • 2. Platz Tage der Wahrheit, Graz
  • Teamstaatsmeister im Wintertriathlon, Zeltweg

2010
                                                               
  • 5.Platz Wintertriathlon Kaprun  
  • 5.Platz Tage der Wahrheit (OD)  
  • 2.Platz Großsteinbach Triathlon (Sprint)   
  • 19.Platz Ironman 70.3 Austria, St.Pölten (4:53:43h)
  • 2.Platz Gösselsdorf Triathlon (Sprint)    
  • 5.Platz Mürz Triathon (OD)
  • 1.Platz Thal Triathlon (Sprint)
  • 1.Platz Trumer Triathlon (Sprint)  
  • 9.Platz Mondsee Triathlon (OD)                         
  • 6.Platz Tri-Motion Saalfelden (DOD)                     
  • 2.Platz Sulmsee Triathlon (Sprint)